Praca tłumaczaRodzaje tłumaczeń

Ile kosztuje tłumaczenie dokumentów samochodowych?

Nadal sprowadzanie aut z zagranicy jest niesamowicie popularne. Ten trend spowodowany w głównej mierze ich bardzo atrakcyjnymi cenami w porównaniu z autami krajowymi. Okazuje się, że nawet sprowadzenie samochodu uszkodzonego i jego remont jest bardzo opłacalny. Aby legalnie sprowadzić i zarejestrować auto w Polsce, pewne formalności musimy wypełnić. Każde z takich sprowadzonych aut musi być w Polsce zarejestrowane. Aby można było dopełnić wszystkich formalności związanych z rejestracją, musimy dysponować kompletem dokumentów samochodowych. Te z kolei wymagają ich tłumaczenia na język polski. Ile kosztuje tłumaczenie dokumentów samochodowych? Czy jego koszt jest uzależniony od kraju pochodzenia auta? Sprawdźmy więc jakie są ceny tłumaczenia dokumentacji samochodowej aut sprowadzanych do Polski na kilku przykładach.

Ile kosztuje tłumaczenie dokumentów samochodowych? Od czego uzależniony jest cennik?

Zanim odpowiemy na pytanie ile kosztuje tłumaczenie dokumentów samochodowych, warto wiedzieć, które z nich powinny być przetłumaczone na język polski. Bez wątpienia takim dokumentem jest dowód rejestracyjny i karta pojazdu. W przypadku aut z Niemiec to tzw. „duży brief „i „mały brief”. Jeśli umowa kupna-sprzedaży została sporządzona w języku obcym, również musi zostać przetłumaczona. Tak samo jest w sytuacji, gdy kupiliśmy auto za granicą, na obszarze UE i otrzymaliśmy fakturę VAT. Jeśli umowa i faktura sporządzone są w dwóch językach, w tym po polsku, tłumaczyć tych dokumentów nie trzeba.

Cennik tłumaczeń samochodowych uzależniony jest od języka źródłowego. Czyli – w jakim te dokumenty pierwotne zostały sporządzone. Jedno jest tylko w tej kwestii najważniejsze. Dokumenty samochodowe powinny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Tylko tłumaczenie przysięgłe dokumentów samochodowych będzie honorowane przez polski wydział komunikacji. Dlatego najlepiej tłumaczenie dokumentacji auta powierzyć do profesjonalnego biura tłumaczeń przysięgłych. Tylko wówczas będziemy mieć pewność rzetelności i poprawności przekładu. Stąd też, po sprowadzeniu auta z zagranicy w pierwszej kolejności należy wykonać tłumaczenie dokumentów naszego auta. Jaki będzie koszt ich tłumaczenia? Każde biuro tłumaczeń na początku dokonuje analizy przekładu. Wykonana wycena jest z reguły bezpłatna. Dzięki niej będziemy przygotowani finansowo na koszt tłumaczenia dokumentów.

Warto przeczytać: Opieka medyczna w Niemczech

Jaki jest koszt tłumaczenia dokumentów samochodowych?

Niestety, odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Koszt tłumaczenia dokumentów samochodowych uzależniony jest od wielu czynników. Żadne biuro tłumaczeń czy tłumacz przysięgły nie poda sztywnej ceny prze realizacją usługi. Na proces przekładu składa się bowiem wiele czynników, które decydują o ostatecznym koszcie tłumaczenia przysięgłego. Stawki są uzależnione na przykład od języka z którego ma być wykonane tłumaczenie oraz czasu realizacji przekładu. Z uwagi na fakt, że najczęściej decydujemy się sprowadzić auto z Niemiec, warto znać stawki tłumaczy przysięgłych języka niemieckiego. Dla przykładu koszt tłumaczenia kompletu niemieckich dokumentów zaczyna się od 90 zł. W przypadku innego języka stawka ta może być zupełnie inna. I tak na przykład tłumaczenie dokumentów auta sprowadzonego z Belgii to ok. 50 zł, ale nawet i 120 zł. Rozpiętość cenowa jest ogromna. Warto też wiedzieć, że cena tłumaczenia zależna jest także od ilości dokumentów powierzonych do tłumaczenia. Każdy dokument rozliczany jest oddzielnie.

Cennik tłumaczy przysięgłych zawsze jest podawany w stronach rozliczeniowych. Składa się na nią je 1125 znaków ze spacjami, utworzonymi w edytorze word.

Innym czynnikiem decydującym o koszcie tłumaczenia dokumentów samochodowych jest czas realizacji usługi. Jeśli nam się nie spieszy, tłumaczenie realizowane jest w trybie zwykłym. Wówczas jego cena jest standardowa. Jeśli przekład ma być wykonany w trybie pilnym, wówczas musimy liczyć się z wyższą ceną.

Jak widać nie da się jednoznacznie określić ile kosztuje tłumaczenie dokumentów samochodowych. Wszystko zależy od języka, z którego ma być wykonany przekład dokumentów samochodu. Ważny jest też czas, w którym przekład ma być wykonany. Dlatego najlepiej przed zarejestrowaniem pojazdu sprawdzić ofertę biura tłumaczeń przysięgłych. Wówczas będziemy nie tylko przygotowani finansowo na jego koszt, ale będziemy mogli także zaplanować kolejne etapy rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy.

Może Cię także zainteresować:

 

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]