Chcesz wiedzieć jakim językiem mówi najwięcej ludzi na świecie? Który z nich jest najpopularniejszy? Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że to język angielski. Ale czy tak jest naprawdę? Okazuje się, że są jeszcze dwa inne języki, którymi mówi najwięcej ludzi na świecie. Wiesz ile jest języków na świecie? Tysiąc? A może dwa tysiące? Możesz być zaskoczony, ale jest aż 6900 języków świata! Chcesz dowiedzieć się, które to? Jak mawiał Edmund de Wall „znając języki wszędzie czujesz się jak u siebie w domu”. Sprawdźmy więc jakim językiem mówi najwięcej osób na świecie.
Jakie są najczęściej używane języki na świecie?
Na świecie obecnie żyje ok. 7,7 mld ludzi. Ale to nie znaczyć, że wszyscy z nas mówią swoim językiem ojczystym. Okazuje się, że tylko 1/3 populacji świata posługuje się na co dzień swoim językiem rodzimym. Jakie to są języki? Czy jest wśród nich najbardziej wpływowy język świata czyli angielski? Sprawdźmy to. Czy można wskazać te najbardziej popularne? Czy to te same języki, którymi mówi najwięcej ludzi na świecie? Tak naprawdę możemy w naszym rankingu wyłonić piątkę języków. To one są najpopularniejsze na świecie. Okazuje się, że są języki, które mogą was zaskoczyć. Które to są języki?
Okazuje się, że najmniej popularnym z najpopularniejszych języków świata jest język arabski. Obecnie posługuje się nim 295 mln ludzi na świecie. Ma wiele dialektów, które znacznie się od siebie różnią. Dlatego tak naprawdę o arabskim można powiedzieć, że jest to to kilka języków zebranych dla uproszczenia pod jedną nazwą. Co ciekawe, jest to język urzędowy 24 krajów, takich jak Egipt czy Irak. Arabski zajmuje 5 miejsce pod względem ilości osób posługujących się nim.
Na czwartym miejscu pod względem powszechności jest hindi i urdu. To dwa bliźniacze języki. Obecnie posługuje się nimi 381 mln ludzi na całym świecie. Zdecydowana ich większość mieszka w Indiach. Język ten należy do rodziny języków hindi. Jeśli więc do podanej liczby doliczymy ludzi, których ojczysty język wywodzi się z hindi, ilość osób mówiących w nim zwiększy się o ok. 100 milionów.
Trzecie miejsce powinien zajmować język angielski. Ale jest z nim pewien problem. Jeśli bierzemy pod uwagę dla ilu osób jest to język ojczysty, to faktycznie angielski jest na 3 miejscu, bo jest nim dla 372 milionów ludzi. Gdy bierzemy z kolei po uwagę ilość osób dla których jest to drugi język, liczba ta wzrasta do 612 milionów. To z kolei daje mu 2 miejsce w rankingu. Co więcej, szacuje się, że niemal 984 milionów ludzi na świecie jest w stanie skomunikować się po angielsku! Zatem niemal miliard ludzi mówi po angielsku! To bezapelacyjnie zapewnia mu 2 miejsce. Jednak pod względem ilości osób dla których jest językiem rodzimym już nie jest na 2 miejscu. Jaki język zajmuje 2 miejsce w naszym rankingu?
To język hiszpański. Ile osób mówi po hiszpańsku? Jest to mowa ojczysta dla 437 mln ludzi na świecie, w 20 krajach. Wśród krajów, w których hiszpański jest oficjalnym językiem są te, które zyskują coraz większe znaczenie gospodarcze. Poza Hiszpanią jest on językiem urzędowym Meksyku czy Kuby, a nawet w stanie Nowy Meksyk w USA.
Najczęściej używany język świata – chiński!
Bezapelacyjnie wśród najczęściej używanych języków świata pierwsze miejsce zajmuje język chiński. Nie portugalski czy język francuski, a właśnie ten język Azji. Język chiński jest językiem ojczystym dla niemal 1,3 miliarda ludzi na świecie. Według Wikipedii zajmuje pierwsze miejsce i jest największym językiem świata pod względem liczy użytkowników. Szacuje się, że prawdziwa liczba użytkowników tego języka jest znacznie większa, bo jest niemal 1,5 mld użytkowników języka. Skąd ta rozbieżność? Musisz wiedzieć, że na język chiński składają się tak naprawdę 3 języki. To mandaryński, język wu i język yue. Klasyfikuje się je jednak w obrębie jednej grupy. Niektórzy uznają je nawet za dialekty chińskiego. Jaka jest różnica między językiem a dialektem? Język jest powszechnie używany na terenie kraju. Dialekt zaś jedynie w danym obrębie i grupie osób. Stąd jego zasięg jest węższy niż języka.
Jakiego języka warto się uczyć?
Nauka języków obcych to najlepszy sposób na poznanie kultury danego kraju. Niektórych języków warto się uczyć, innych uczyć się trzeba. Dziś od znajomości języka zależy bardzo wiele. W dzisiejszych czasach znajomość jednego języka to za mało. Można zastanawiać się po co uczyć się języków obcych skoro jest ich tak wiele? Nauka nowego języka jest jak stanie się nowym człowiekiem. Dlatego warto się ich uczyć. Aby rozwijać się i dążyć do tego, aby być nowym, lepszym człowiekiem. Im więcej języków znamy, tym większe mamy możliwości.
Których języków warto się uczyć? Zdecydowanie języka angielskiego. Język angielski jest językiem międzynarodowym. W praktyce znajomość angielskiego pozwoli ci dogadać się w każdym miejscu na świecie. W wielu krajach świata po angielsku mówią już małe dzieci. Dlatego właśnie, że najbardziej wpływowym na świecie językiem jest angielski. I to naprawdę na całym świecie. To także główny język biznesu. Dlatego wciąż nauka angielskiego ma przyszłość.
Czy warto uczyć się tylko angielskiego? Oczywiście, że nie. Dziś znajomość jednego języka obcego to norma. Dlatego jeśli chcemy osiągnąć więcej, warto rozważyć naukę innych języków. Od liczby języków, którymi mówimy może zależeć nasza przyszłość. Tym bardziej, gdy chcemy zrobić karierę za granicą. Jakich innych języków warto się uczyć? Możesz być zaskoczony, ale to np. język rosyjski. Ma 170 milionów rodzimych użytkowników i ta liczba wciąż rośnie. Z czego to wynika? Dla nas, znających język polski jest to język prosty. Ale nie dla wszystkich. Sławny dzięki gramatyce i cyrylicy, zatem nieco egzotyczny.
Bez względu na to, których języków będziemy się uczyć warto pewne rzeczy wiedzieć. Sama nauka języka to jeszcze za mało. Bo uczyć się języka można przez całe życie. Ważne, żeby się go nauczyć. I to na wysokim poziomie. Bo dziś tylko biegła znajomość danego języka obcego otwiera nam drzwi do kariery. Praktycznie w każdym zawodzie. Pamiętaj, że „znajomość jednego języka stawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają wszystkie drzwi na twojej drodze” jak mawiał Frank Smith. Dlatego jeśli chcesz, aby każde drzwi na twojej drodze były otwarte, ucz się języków obcych. Tym bardziej, że dziś to po prostu podstawa. W jakiejkolwiek branży chcesz pracować, języki obce po prostu musisz znać.
Którego z nich się zatem uczyć? Czy tych, którymi mówi najwięcej ludzi na świecie? Decyzja zależy od ciebie. Dziś wybór jest niemal nieograniczony. Bo ogranicza cię jedynie twoja wyobraźnia i determinacja do osiągnięcia celu. Bo języków obcych naprawdę warto się uczyć. Jak powiedział kiedyś Nelson Mandela: „jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie, to co mówisz przemawia do niego. Jeśli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku – trafia to wprost w jego serce”. Trudno się z tym nie zgodzić, prawda?
Mam na imię Julia i pochodzę z południa Polski, jednak pod 2 lat mieszkam w Gdańsku, gdzie pracuję w agencji tłumaczeń jako tłumacz języka włoskiego. Na co dzień zajmuję się przekładem różnego rodzaju tekstów i dokumentów jak również pisaniem artykułów na strony internetowe. Moją pracę lubię za elastyczne godziny racy i możliwość zdobywania nieustannie wiedzy. Dzięki temu mam praktykę i doświadczenie, którym z przyjemnością z Wami się podzielę. W wolnym czasie lubię poczytać dobrą książkę i obejrzeć film.