Uchodzi za jeden z najtrudniejszych języków świata. Jego powstanie wiąże się z narodzinami islamu i datuje się na VII wiek n.e. Swoim zasięgiem obejmuje obszar Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Mówi się, że posługuje się nim od 225 do 285 mln osób. Choć zwykło się myśleć o nim jako o jednym języku, okazuje się, że charakteryzuje się wieloma lokalnymi dialektami. W komunikacji pomaga jednak tzw. współczesny język arabski, który z języka angielskiego znany jest jako Modern Standard Arabic.
Język arabski – rozprzestrzenianie się na świat
Arabski rozprzestrzenił się na bardzo szeroki obszar geograficzny wraz z ekspansją islamu. Dzięki kulturalnej dominacji religii populacja mówiąca po arabsku na świecie rozprzestrzeniła się na Bałkany, Egipt i Afrykę Północną.
Szacuje się, że mówi w nim ok. 285 mln osób. Trzeba jednak zaznaczyć, że dialekty w jednym regionie potrafią być bardzo zróżnicowane. Komunikacja co dnia odbywa się więc przy pomocy standardowego arabskiego – zresztą jest to język urzędowy państw arabskich, edukacji i prasy arabskiej.
Klasyczny język arabski
Klasyczny język arabski pochodzi z tekstów literackich z czasów Umajjadów i Abbasydów; jest to język Koranu.
Współczesny język arabski
Klasyczny język arabski, w którym stworzono świętą księgę islamu, czyli Koran, „żyje” dziś obok współczesnego języka arabskiego, który po angielsku nazywa się jako Modern Standard Arabic, MSA. Aktualnie to właśnie on jest językiem nowej literatury i kultury arabskiej.
Czym różni się od klasycznego języka? Przede wszystkim niektórym słownictwem, a także pewnymi strukturami gramatycznymi. Nie ma jednak nimi ogromnej przepaści. Używany przede wszystkim w formie pisemnej, a wtórnie w mowie, np. w telewizji.
Potoczny język arabski różni się w zależności od kraju i regionu
Regionalne dialekty różnią się w znacznym stopniu od klasycznego języka arabskiego. Syryjczycy, Palestyńczycy, mieszkańcy Arabii Saudyjskiej czy Egiptu mogą łatwo komunikować się ze sobą, jednak mieliby oni większe trudności w porozumiewaniu się z Marokańczykami lub Algierczykami, z większym wpływem ze strony francuskiej.
Słowa są pisane od prawej do lewej, a numery od lewej do prawej
Jeśli planujesz podróż do jakiegoś kraju, w którym mówi się w języku arabskim warto wziąć sobie to do serca, aby nie wpaść w pułapkę nieprawidłowej interpretacji np. godziny czy dnia.
Istnieje ponad 100 słów określających wielbłąda
Jeśli do tej pory uważaliście, że arabski nie jest kreatywny, teraz czeka was wielki szok. Czy mieliście świadomość, iż język ten ma ponad sto słów na określenie wielbłąda? Niewyobrażalne! A jednak!
Język arabski posiada więcej niż 10 słów na określenie miłości
Wiele osób jest zdania, że język arabski jest niczym poezja. Wydaje się być to prawdą patrząc na słowa określające miłość. W swoim słowniku ma ich ponad dziesięć. Można więc podsumować to stwierdzeniem, że ludzie nim się posługujący mają w sobie wiele pasji!
To abdżad, a nie alfabet
Język arabski może nastręczać nam trudności, ponieważ system pisania to abdżad a nie alfabet.
Abdżad to pismo spółgłoskowe. W przypadku tego języka, to abdżad niepełny. Co to znaczy? Samogłoski oznacza się za pomocą specjalnych znaków diakrytycznych albo oznacza się wyłącznie samogłoski długie.
Państwa, w których język arabski ma status języka urzędowego
Zastanawia was, w których krajach świata język arabski ma status urzędowy? Przedstawiamy kompletną listę: Algieria, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Czad, Dżibuti, Egipt, Erytrea, Irak, Jemen, Jordania, Katar, Komory, Kuwejt, Liban, Libia, Maroko, Mauretania, Oman, Palestyna, Somalia, Sudan, Syria, Tunezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Jest również jednym z głównych języków Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Kraje, w których żyje najwięcej użytkowników języka arabskiego
Egipt,
Algieria,
Sudan,
Irak,
Maroko,
Arabia Saudyjska,
Jemen,
Syria,
Tunezja,
Zjednoczone Emiraty Arabskie,
Jordania,
Libia,
Liban,
Palestyna,
Mauretania,
Oman,
Kuwejt,
Katar,
Bahrajn.
Nazywam się Kacper Grzebowski i pochodzę z Wałbrzycha, jednak od czterech lat mieszkam i pracuję w Warszawie. Na co dzień zajmuję się pracą z młodzieżą, którą uczę języka angielskiego. Poza pracą w szkole zajmuję się także pisaniem, które od dziecka było moją pasją. Dużo czytam i dzięki czemu mam doświadczenie i dobrą praktykę. Chętnie odpowiem na Wasze pytania i podzielę się swoją wiedzą. Po pracy lubię długie spacery i bieganie, które amatorsko uprawiam już od 7 lat. Dzięki temu zawsze jestem w dobrej formie.