CiekawostkiEdukacja

Najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy

Języki obce trzeba znać. W dzisiejszych czasach to prawda oczywista. Bo znajomość języków obcych jest dziś standardem. Czy w dobie globalizacji i otwartych granic są jeszcze osoby, które nie znają języków obcych? A przynajmniej jednego z nich? Bez wątpienia najpopularniejszym językiem świata jest język angielski. Warto znać też język niemiecki, francuski czy hiszpański. Na rynku pracy wciąż poszukiwane są osoby, które doskonale posługują się językiem obcym. Jakie są najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy? Czy jest jeden język, który daje pewność pracy za granicą? Znajomość języków obcych jest bramą do wiedzy. Im więcej znamy języków obcych, tym większe mamy możliwości. Jeden język to dziś za mało. Znajomość dwóch języków otwiera nam każde drzwi na życiowej drodze. Jakie języki znamy my, Polacy? Czy są wśród nich języki obce najbardziej poszukiwane na rynku pracy? Czy to język francuski, chiński, szwedzki, a może język rosyjski? Sprawdźmy więc, jakie są najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy.

Jakich języków warto się uczyć?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że warto uczyć się języków obcych. Nauka języków obcych jest dziś bardzo opłacalna. Ich znajomość daje nam obecnie nieograniczone możliwości. Osoby znające języki obce mogą uczyć się i studiować za granicą. Takie osoby mają też szansę zdobycia pracy marzeń. Dla osób znających języki obce rynek pracy ma bardzo atrakcyjne oferty pracy. Dziś od kandydata na pracownika wymaga się znajomości przynajmniej jednego języka obcego. To dziś podstawowy wymóg. Im więcej języków obcych znamy, tym większa jest nasza wartość jako pracownika.

Pracodawcy dziś w CV kandydata wymagają określenia specjalizacji językowej. Warto wiedzieć, że proces rekrutacji pracowników dziś zaczyna się właśnie od sprawdzenia jego umiejętności językowych. Wiele rozmów kwalifikacyjnych odbywa się w językach obcych. Zapotrzebowanie na pracowników znających języki obce jest ogromne. Osoby je znające języki obce mają duże szanse na zrobienie kariery zawodowej właściwie w każdej branży. Dziś sektor gospodarki jest otwarty na osoby znające języki obce. Jakie są najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy? Jakie języki są najbardziej poszukiwane? Których z nich warto się uczyć?

Idąc tropem najpopularniejszych języków świata można wskazać kilka z nich. To języki, którymi posługuje się najwięcej osób na świecie. Jakie to języki obce? Są to: angielski (1,268 mld), język chiński (1,120 mld), język hiszpański (538 mln), francuski (277 mln). Jakie języki sprawiają że mamy dostęp do lepszych ofert pracy? To języki: angielski, niemiecki, hiszpański, rosyjski i języki skandynawskie: norweski, szwedzki czy duński. Warto również mieć na uwadze rzadsze języki, takie jak arabski, holenderski czy turecki. Znajomość tych języków zwiększa nasze szanse na rynku pracy. I daje możliwość dobrych zarobków. Dziś język angielski jest podstawą rekrutacji. Jednak stopnień komunikatywny jego znajomości dziś nie wystarczy.

Warto przeczytać: Ile kosztuje tłumaczenie dokumentów samochodowych?

Najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy. Jakie języki obce znają Polacy?

Aby wskazać, które są najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy, sprawdźmy jakie języki obce znamy. Ilu Polaków zna języki obce? I na jakim poziomie? Informacji na ten temat dostarcza badanie przeprowadzone przez TNS w 2015 roku. Wynika z nich, że:

  • 38% Polaków zna jeden język obcy
  • 15% osób zna dwa języki obce
  • tylko 3% zna trzy języki obce

Najwięcej Polaków zna język angielski. Drugie miejsce zajmuje język rosyjski. Na trzecim miejscu uplasował się język niemiecki. Na dalszych pozycjach są francuski, włoski i hiszpański. Co ciekawe, aż 41% Polaków miało sytuację, w której żałowali, ze nie znają języka obcego. Z roku na rok nasza znajomość języków obcych rośnie. Jeszcze w 2000 roku aż 57% Polaków twierdziło, że nie zna języka angielskiego. Już w 2015 roku ten poziom spadł do 36%. Osób znających słabo angielski było tylko 7%. Wzrósł tez odsetek osób znających ten język w stopniu podstawowym. O ile w 2000 roku ten poziom znajomości języka angielskiego deklarowało 13%, o tyle w 2015 roku już 24% Polaków. Tak samo jest w sytuacji osób znających ten język dobrze (z 14% do 27%). Biegle mówiących po angielsku w 2015 roku było 6% naszych rodaków. W porównaniu z 2000 rokiem, odsetek ten wzrósł o 2%. Jak widać, Polacy coraz lepiej władają angielskim. Jak to wygląda z innymi językami? Czy również jest coraz lepiej? Niestety nie. Przykładowo, w 2000 roku języka niemieckiego w ogóle nie znało 55% Polaków. W 2015 już 62%. Jeszcze większe dysproporcje są w przypadku języka rosyjskiego. W 2000 roku nie znało go 26% badanych, a w 2015 brak znajomości tego języka deklarowało aż 51%.

W jakich sektorach wymagane są języki obce?

Wyniki badań rynku pracy są jednoznaczne. Okazuje się, że znajomość przynajmniej jednego języka obcego jest absolutnie konieczna. Znajomość dwóch języków obcych zwiększa nasze szanse na znalezienie dobrej pracy. W jakich sektorach jest największe zapotrzebowanie?

Analitycy na podstawie ofert pracy wskazali, w których sektorach znajomość przynajmniej jednego języka to absolutne minimum. Dziś wiele ofert pracy zawiera wymóg znajomości języka obcego. Przynajmniej jednego. Są to zakupy – 87% ofert pracy, sektor usług nowoczesnych BPO – 83%, czy marketing – 79% ofert pracy.

Okazuje się jednak, że nie wystarczy sama znajomość języka obcego. Ważne jest też na jakim poziomie go znamy. Większość firm wymaga przynajmniej średniej znajomości języka obcego. Jego poziom jest bardzo ważny w kontaktach. Dlatego warto znać nie tylko podstawy języka. Także język biznesowy. Jest on szczególnie pożądany w branży usług i handlu. Największe szanse na wysokie wynagrodzenie mają osoby posługujące się dwoma lub więcej językami.

Jakie języki obce są najbardziej potrzebne na rynku pracy?

Jaki jest najbardziej pożądany język na rynku pracy? Czy nadal to język angielski? Czy są branże, które wymagają znajomości kilku języków? Już wiesz, których języków warto się uczyć. Gwarantują one zatrudnienie i dobre wynagrodzenie. Ale czy sam angielski wystarczy?

Wymóg znajomości języka angielskiego jest dziś normą. Znają go niemal wszyscy. Oczekujesz atrakcyjnych zarobków? Warto więc pomyśleć o drugim języku. Okazuje się, że jest ogromne zapotrzebowanie na rynku pracy na osoby mogące pochwalić się znajomością dwóch języków. Oprócz języka angielskiego warto znać też język niemiecki. Osoby ze znajomością języka angielskiego i niemieckiego są bardzo poszukiwane. To właśnie takie osoby mają przed sobą najlepsze perspektywy pracy.

Drugi język otwiera przed nam drzwi do atrakcyjnej pracy. Jednak od samej znajomości anielskiego dziś już nie zależą nasze zarobki. Teraz liczą się osoby, które biegle posługują się kilkoma językami. A poziom znajomości co najmniej jednego z nich musi być biegły. Zatem, które języki obce są najbardziej poszukiwane? To wciąż języki europejskie. Czyli angielski i niemiecki. Ale tu ogromne znaczenie ma poziom ich znajomości. Znajomość języka niemieckiego czy angielskiego na poziomie podstawowym to za mało. Dziś liczy się znajomość angielskiego na poziomie zaawansowanym.

Języków obcych warto się uczyć. Nie tylko angielskiego. Dziś chcąc szukać pracy musimy mieć tego świadomość. Znajomość kilku języków obcych zdecydowanie zmienia naszą sytuację na rynku pracy. Podnosi naszą wartość jako pracownika. Każda umiejętność posługiwania się językiem obcym jest ceniona na rynku pracy. Dlatego naprawdę warto uczyć się języków obcych. Tym bardziej, że dziś posługiwanie się językiem obcym jest tak oczywiste jak własnym językiem ojczystym.

Może Cię także zainteresować:

 

 

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]