Ciekawostki

Opieka medyczna w Niemczech

Istnieje kilka różnic kulturowych między niemieckim a innymi modelami opieki zdrowotnej, o których ty jako potencjalny pacjent powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem leczenia. Przeprowadzenie dokładnych badań i wiedza, czego się spodziewać przed wizytą u lekarza lub wejściem do szpitala, może zapobiec niespodziankom i zapewnić bezproblemowe, bezstresowe doświadczenie. Zobaczmy więc jak wygląda opieka medyczna w Niemczech.

Opieka medyczna w Niemczech: informacje ogólne

Niemiecki system opieki zdrowotnej jest podwójnym systemem publiczno-prywatnym finansowanym ze składek ustawowych. Ponadto każdy ma tu prawo wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne, tzw. Private Krankenversicherung /PKV w celu zastąpienia lub podniesienia poziomu ubezpieczenia państwowego, tzw. Gesetzliche Krankenkasse /GKV.

Za politykę zdrowotną i opiekę medyczną w Niemczech odpowiada Federalne Ministerstwo Zdrowia. Sektor ten jest regulowany przez Wspólny Komitet Federalny.

Warto zwrócić jeszcze uwagę na wyniki rankingu Euro Health Consumer Index 2018 – Niemcy zajęli w nim 12. miejsce. System ten pochwalono za poziom opcji oferowanych klientom, ale minusem była zbyt mała liczba szpitali specjalistycznych.

Opieka medyczna w Niemczech: sprawdź, kto ma do niej dostęp

Wszyscy mieszkańcy Niemiec mogą uzyskać dostęp do tamtejszego systemu opieki zdrowotnej poprzez publiczne ubezpieczenie zdrowotne.

Nierezydenci muszą mieć prywatne ubezpieczenie, aby uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej. Tymczasowi goście zazwyczaj będą musieli zapłacić za leczenie i ubiegać się o zwrot później.

Jeśli pochodzisz z Unii Europejskiej (UE), Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub Szwajcarii i przebywasz tylko czasowo, możesz użyć niezbędną pomoc medyczną z pomocą karty EKUZ.

Opieka medyczna w Niemczech – na jakim poziomie kształtują się tu ceny?

Niemcy wydają najwięcej na opiekę medyczną w Europie, mówi się, że jest to ok. 11,1% rocznego PKB.

Co roku niemieckie wydatki na opiekę zdrowotną wynoszą nieco ponad 4000 euro na mieszkańca.

Publiczne i prywatne składki na ubezpieczenie pokrywają większość kosztów. Ponadto za każdą pierwszą wizytę lekarską co kwartał należy uiścić opłatę w wysokości około 10–15 euro. Nie zapłacisz tego, jeśli nie będziesz szukać pomocy w tym kwartale. Osoby z prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym mogą to odzyskać.

Opieka medyczna w Niemczech: ubezpieczenie zdrowotne

Jeśli jesteś pracownikiem i zarabiasz mniej niż 57 600 euro rocznie (4800 euro miesięcznie w 2017 roku) – musisz wziąć udział w rządowym systemie opieki zdrowotnej Gesetzliche Krankenversicherun lub GKV zawierając ubezpieczenie zdrowotne, jak tylko podpiszesz umowa o pracę.

Programem zarządza ok. 110 Krankenkassen (stowarzyszenia non-profit), które muszą pobierać taką samą stawkę podstawową w wysokości 14,6% kwalifikującego się wynagrodzenia brutto; do maksymalnie 4350 EUR miesięcznie w 2017 roku (52 200 euro rocznie). Musisz pozostać przy określonym programie przez 18 miesięcy, po czym możesz przejść na inny.

GKV obejmuje opiekę podstawową u zarejestrowanych lekarzy, opiekę szpitalną (zarówno ambulatoryjną, jak i ambulatoryjną) oraz podstawowe leczenie stomatologiczne.

GKV nie obejmuje konsultacji z prywatnymi lekarzami, prywatnych pokoi w szpitalach, alternatywnych lub uzupełniających zabiegów, implantów dentystycznych lub okularów / soczewek kontaktowych dla dorosłych.

Opieka medyczna w Niemczech: jak zarejestrować się w Niemczech jako emigrant w służbie zdrowia

Pracujesz lub mieszkasz tu przez dłuższy czas? Musisz zarejestrować się w lokalnym urzędzie miasta (Einwohnermeldeamt).

Po rejestracji, podaniu numeru ubezpieczenia społecznego (Sozialversicherungsnummer) i opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne, masz prawo do państwowej opieki zdrowotnej. Czeka na ciebie jeszcze rejestracja w kasie ubezpieczeń zdrowotnych.

Opieka medyczna w Niemczech: usługi prywatne

Możesz zrezygnować z państwowego planu ubezpieczenia i wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne, tzw. Private Krankenversicherung lub PKV). Zanim jednak będziesz mógł to zrobić musisz spełnić jeden z tych warunków:

  • zarabiać powyżej 57 600 euro (2017 rok),

  • być samozatrudnionym,

  • mieć pracę w niepełnym wymiarze godzin i zarabiać mniej niż 450 euro miesięcznie,

  • być niezależnym profesjonalistą,

  • być artystą,

  • być urzędnikiem państwowym lub innym pracownikiem publicznym.

Firmy oferują różne poziomy ochrony. Składki zależą od wieku w momencie przystąpienia do programu, a wszelkie wcześniej istniejące warunki i ochrona są zwykle liczone osobę.

Część składek na ubezpieczenie medyczne podlega odliczeniu od podatku. Pracodawcy w Niemczech wpłacają także składki na prywatne ubezpieczenia zdrowotne; maksymalnie do 317,55 euro miesięcznie.

Opieka medyczna w Niemczech: lekarze i specjaliści

Lekarze nazywają się Ärzte; Hausarzt jest odpowiednikiem lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

W ramach niemieckiego systemu opieki zdrowotnej masz swobodę wyboru własnego lekarza. Wielu mówi co najmniej podstawowym językiem angielskim.

Niektórzy lekarze leczą tylko pacjentów prywatnych, dlatego jeśli masz ubezpieczenie państwowe, sprawdź wcześniej, w przeciwnym razie będziesz musiał zapłacić za leczenie.

Godziny przyjęć to zwykle od 8 rano do 13 i od 15 do 18 od poniedziałku do piątku. Wielu specjalistów zamyka się w środowe popołudnie. Niewiele praktyk jest otwartych w soboty i tylko służby ratownicze działają w niedziele.

Opieka medyczna w Niemczech: dzieci

Publiczne ubezpieczenie zdrowotne obejmie twoje dzieci do 18. roku życia. Pediatrzy zazwyczaj zapewniają opiekę zdrowotną dzieciom do 12. roku życia. Ponadto możesz wybrać pediatrę dla swojego dziecka.

Wiele specjalistycznych szpitali dziecięcych oferuje pomoc doraźną i ambulatoryjną.

Szczepienia dla dzieci w Niemczech są bezpłatne. Istnieje krajowy harmonogram szczepień, który obejmuje szczepienia przeciw ospie wietrznej, zapaleniu wątroby typu B, odrze, śwince i różyczce.

Opieka medyczna w Niemczech: dentyści

Na stronie internetowej KZBV (w języku niemieckim) można znaleźć dentystę (zahnärzte), który działa w ramach ustawowego systemu ubezpieczenia zdrowotnego. W przeciwnym razie, odwiedzając dentystę, poszukaj znaku z napisem Kassenarzt lub Alle Kassen, co oznacza, że ​​dentysta działa w ramach niemieckiego systemu opieki zdrowotnej.

Dzieci i młodzież do 18. roku życia nie płacą za leczenie stomatologiczne.

Co więcej, nawet prywatni ubezpieczyciele nie zwracają w pełni wszystkich kosztów leczenia. Pamiętaj, koszty dentystyczne w Niemczech są niezwykle wysokie.

Opieka medyczna w Niemczech: ośrodki zdrowia i kliniki

Opieka ambulatoryjna w Niemczech jest na ogół zapewniana przez lekarzy i specjalistów z indywidualnych lub wspólnych praktyk. Znajdziesz również wiele centrów medycznych, zarówno publicznych, jak i prywatnych, w których działają różni pracownicy służby zdrowia. Mogą to być lekarze pierwszego kontaktu, lekarze specjaliści, fizjoterapeuci, psychoterapeuci i pielęgniarki.

Opieka medyczna w Niemczech: apteki

Apteki (Apotheke) są otwarte od 9:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku oraz od 9:00 do 12:00 w soboty. Wszystkie podają adresy usług poza godzinami otwarcia.

Jeśli recepta znajduje się na różowym skrawku papieru, będziesz musiał uiścić bezzwrotną opłatę stałą (około 5–10 EUR). Musisz pokryć pełny koszt niektórych leków na drobne dolegliwości, takie jak mieszanka kaszlu. Jeśli masz prywatne ubezpieczenie, najczęściej otrzymujesz recepty na niebieskiej kartce papieru; oznacza to, że musisz zapłacić pełną cenę leku z góry, a następnie przesłać pokwitowanie do swojego ubezpieczenia w celu uzyskania zwrotu kosztów.

Opieka medyczna w Niemczech: nagłe wypadki

W pilnych sytuacjach należy udać się na pogotowie ratunkowe. Zarówno państwowe, jak i prywatne ubezpieczenie zdrowotne obejmuje usługi ratunkowe. Jeśli potrzebujesz karetki, możesz zadzwonić na paneuropejski numer 112 bezpłatnie. Ponadto pogotowie straży pożarnej (Rettungswagen) zabierze Cię do najbliższego szpitala.

Ważne numery:

Do lekarza ratunkowego: 19 242

Do dyżurnego lekarza nie udzielającego pomocy: 116 117

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]