Ciekawostki

Opieka medyczna w Turcji

Standard opieki zdrowotnej w Turcji różni się w zależności od miejsca oraz tego czy chcemy korzystać z usług publicznych, czy prywatnych. Sektor państwowy choć tańszy niż w większości europejskich odpowiedników, pozostawia jednak wiele do życzenia jeśli chodzi o jego jakość. Trzeba jednak dodać, że państwo to staje się znane ze swojego bardzo szybkiego rozwoju w obszarach tj. m.in. chirurgia plastyczna, stomatologia czy leczenie niepłodności. Warto też pamiętać o tym, że udając się na wakacje czy weekendowy wyjazd nie będziemy mogli tutaj skorzystać z karty EKUZ, którą wiele i wielu z nas zabiera na swoje podróże po Europie. Zawsze warto wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które będzie naszą ochroną w razie mniej lub bardziej groźnej sytuacji.

Opieka medyczna w Turcji: 65. miejsce w rankingu Health Care Index 2019

W rankingu magazynu CEOWORLD Health Care Index 2019 Turcja zajęła dopiero 65. pozycję wśród 89 krajów z całego świata.

Opieka medyczna w Turcji – informacje ogólne

Publiczna opieka zdrowotna w Turcji nie spełnia standardów, które znają osoby pochodzące z Europy i Ameryki Północnej. Niemniej wraz ze wzrostem konkurencji ze strony szpitali prywatnych w ostatnich latach nastąpił wzrost jakości instytucji publicznych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (SGK) daje prawo dostępu do świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych we wszystkich szpitalach publicznych i klinikach. Takie ubezpieczenie obejmuje większość kwestii zdrowotnych, w tym ciążę, obrażenia i choroby zawodowe oraz zapewnia tymczasowy zasiłek z tytułu niezdolności do pracy. Ponadto zapewnia zniżki w większości prywatnych szpitali i klinik.

Nawet jeśli nie masz umowy o pracę (pod warunkiem, że masz ważne tureckie zezwolenie na pobyt) możesz zapłacić miesięczną składkę w wysokości 300 TL na rzecz SGK. Składki mogą się różnić w zależności od wieku, narodowości, stanu zdrowia i zakresu planu.

Oczywiście zawsze masz możliwość zapisania się do lokalnych lub międzynarodowych prywatnych programów ubezpieczenia zdrowotnego. W prywatnych placówkach też o wiele szybciej i prościej znajdziesz kadrę mówiącą po angielsku.

Jako obcokrajowiec powinieneś wiedzieć, że wszyscy turyści mogą liczyć na usługi ratownictwa medycznego dla wszystkich – pomoc w nagłych przypadkach jest bezpłatna.

Opieka medyczna w Turcji: ubezpieczenie zdrowotne

Wszyscy mieszkańcy poniżej 65. roku życia mieszkający w Turcji mają obowiązek publicznego lub prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Emigranci mieszkający w tym kraju od ponad roku i posiadający ważne zezwolenie na pobyt, mogą ubiegać się o dołączenie do tureckiego systemu ubezpieczenia zdrowotnego zarządzanego przez państwowy Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK). Wielu pracodawców wpłaca składki na publiczne ubezpieczenie zdrowotne w imieniu swoich pracowników. Mimo to zauważalne jest, że całkiem spora grupa obcokrajowców wybiera dodatkowe prywatne ubezpieczenie medyczne, aby uzupełnić swoje ubezpieczenie publiczne.

Opieka medyczna w Turcji: najwyższy standard w dużych miastach

Najlepiej z jakością jest oczywiści w głównych ośrodkach miejskich, tj.: Stambuł lub Ankara. Można tu liczyć na dostęp do wysokiej jakości prywatnych szpitali z doświadczonymi lekarzami i personelem medycznym w większości mówiącym po angielsku.

Jeśli myślicie o podróżowaniu po kraju, także po prowincji liczcie się z tym, ze w obszarach wiejskich dostęp do opieki medycznej jest ograniczony.

Opieka medyczna w Turcji: idziemy do lekarza prywatnie

Prywatne szpitale w Turcji są stosunkowo tanie i oferują opiekę dobrej jakości.

Warto zaznaczyć jeszcze coś innego, a co ostatnio zaczyna być swego rodzaju trendem. Kraj ten bowiem zaczyna zdobywać uznanie jako cel turystyki medycznej, szczególnie w dziedzinie chirurgii plastycznej, stomatologii i leczenia bezpłodności.

Opieka medyczna w Turcji: apteki

Apteki (eczane) dość łatwo znaleźć w głównych miastach. Co więcej, dostęp do leków jest stosunkowo łatwy, ponieważ wiele z tych na receptę można nabyć tanio, mało tego, da się to zrobić bez recepty.

W sytuacji, w której apteka blisko twojego miejsca zakwaterowania jest zamknięta pamiętaj, że większość dzielnic w dużych miastach ma tzw. aptekę dyżurną – otwartę 24 godziny na dobę.

Opieka medyczna w Turcji: zagrożenia dla twojego zdrowia

Obcokrajowcy powinni pić tylko wodę butelkowaną. Malaria występuje w południowo-wschodnich regionach Turcji, a profilaktyka jest konieczna jeśli podróżujesz do dotkniętych zagrożeniem obszarów.

Opieka medyczna w Turcji: nagłe wypadki

W sytuacjach awaryjnych należy zadzwonić pod numer 112. Należy się jednak liczyć, że osoba po stronie operatora niekoniecznie będzie rozumiała angielski. Zaleca się więc kontakt ze służbami ratowniczymi przez ubezpieczyciela lub prywatną placówkę.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]