Ciekawostki

Opieka zdrowotna w Finlandii

Fińska opieka zdrowotna jest na światowym poziomie i obejmuje szeroki zakres zabiegów, od podstawowej opieki zdrowotnej po specjalistyczną opiekę medyczną. To dobrze zarządzany system, który wykorzystuje zaawansowane techniki i innowacyjne rozwiązania technologiczne. Jego idea koncentruje się wokół zapobiegania chorobom, a nie ich leczeniu, co z kolei przekłada się na to, że Finlandia postrzegana jest jako jeden z najzdrowszych krajów na świecie. Oczywiście nie można zapomnieć o czymś najważniejszym, jest to system powszechnie dostępny dla każdego.

Opieka zdrowotna w Finlandii: z jakich usług zdrowotnych możesz skorzystać?

Masz prawo do korzystania z publicznych usług zdrowotnych w Finlandii, o ile masz gminę zamieszkania (kotikunta) w Finlandii.

Jeśli nie masz gminy zamieszkania w Finlandii lub nie jesteś objęty fińskim ubezpieczeniem zdrowotnym, możesz mieć prawo do opieki zdrowotnej lub zwrotu kosztów z innych powodów. Musisz ubiegać się o to prawo osobno.

W sytuacji awaryjnej będziesz objęty publiczną opieką zdrowotną, nawet jeśli nie masz gminy zamieszkania w Finlandii lub nie masz prawa do opieki medycznej w oparciu o twoją pracę.

Jeśli nie masz prawa do publicznych usług zdrowotnych, możesz umówić się na wizytę w prywatnej klinice. Prywatne usługi zdrowotne są znacznie droższe dla klienta niż publiczne.

Opieka zdrowotna w Finlandii: tylko fiński?

Usługi zdrowotne w Finlandii są oferowane w języku fińskim i szwedzkim. Często można także porozumieć się w języku angielskim.

Umawiając się na wizytę w służbie zdrowia zapytaj czy jest możliwe skorzystanie z tłumacza (tulkki), jeśli nie znasz żadnego z wyżej wymienionych języków.

Kiedy umówisz się na wizytę u lekarza, ważne jest, aby być na czas. Jeśli umówiłeś się na spotkanie, ale nie możesz go dotrzymać, bardzo ważne jest, aby anulować je w odpowiednim czasie, zwykle poprzedniego dnia. Jeśli nie przybędziesz do kliniki i nie anulujesz wizyty, zostaniesz obciążony opłatą za nieobecność.

Opieka zdrowotna w Finlandii: usługi publicznej opieki zdrowotnej

Jeśli zachorujesz najpierw skontaktuj się z własnym ośrodkiem zdrowia (terveysasema), gdzie możesz umówić się na wizytę do lekarza ogólnego lub pielęgniarki.

Usługi ośrodków zdrowia są stosunkowo tanie dla klientów, ponieważ są finansowane z dochodów podatkowych. Otwarte są z kolei zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach 8–16.

Aby umówić się na spotkanie, dobrze jest zadzwonić do przychodni rano, jak tylko się otworzy. Zostaniesz umówiony na spotkanie w krótkim czasie, jeśli masz stan wymagający pilnej opieki. Jeśli nie potrzebujesz pilnego leczenia, będziesz musiał dłużej czekać na wizytę u lekarza.

Jeśli potrzebujesz usług specjalisty, najpierw umów się na wizytę u lekarza ogólnego. W razie potrzeby skieruje cię do niego. Niektóre ośrodki zdrowia, przychodnie i szpitale mają także specjalistów. Specjalna opieka zdrowotna udzielana jest w szpitalach centralnych i szpitalach uniwersyteckich.

W Finlandii lekarze publicznej służby zdrowia nie odwiedzają chorych w domu. Niektóre prywatne kliniki oferują takie usługi, ale wizyta prywatnego lekarza jest kosztowna.

Opieka zdrowotna w Finlandii: co w nagłej sytuacji?

Ośrodki zdrowia są zamknięte wieczorami i w weekendy. W tych przypadkach ostre przypadki są leczone w klinikach ratunkowych (päivystys). Kliniki ratunkowe są przeznaczone do sytuacji, w których pacjent wymaga natychmiastowego leczenia.

Opieka zdrowotna w Finlandii: prywatne usługi zdrowotne

Prywatne usługi zdrowotne są znacznie droższe dla klienta niż publiczne. Różne kliniki oferują różne usługi. Z prywatnych usług zdrowotnych mogą korzystać wszyscy, także ci, którzy nie mają gminy zamieszkania w Finlandii.

Kela pokrywa niewielką część kosztów prywatnej opieki zdrowotnej i opieki stomatologicznej, jeśli jesteś objęty fińskim krajowym ubezpieczeniem zdrowotnym (sairausvakuutus). Czasami osoba, która nie jest objęta fińskim krajowym ubezpieczeniem zdrowotnym, może być również uprawniona do zwrotu Kela.

Opieka zdrowotna w Finlandii: dla obywateli UE

Jeśli jesteś objęty ubezpieczeniem zdrowotnym w innym państwie członkowskim UE, państwie EOG lub Szwajcarii, masz prawo do niezbędnej opieki zdrowotnej w Finlandii. Aby otrzymać leczenie, musisz posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Uprawnia cię ona do leczenia w razie choroby lub wypadku. Otrzymasz również leczenie w przypadku długotrwałej choroby. Na pomoc mogą także liczyć kobiety w ciąży.

Opieka zdrowotna Finlandii: dla pracowników i przedsiębiorców

Jeśli przyjechałeś do Finlandii do pracy, możesz mieć prawo do korzystania z publicznych usług zdrowotnych w Finlandii. Zależy to od czasu trwania i rodzaju umowy o pracę, a także od kraju, z którego przyjechałeś do Finlandii. Pamiętaj, że tu pracodawcy mają obowiązek płacenia za zapobiegawczą opiekę zdrowotną nad swoimi pracownikami.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]