Podobnie jak w każdym zawodzie, tak i w pracy tłumacza zdarzają się zadanie łatwiejsze i trudniejsze. Często spowodowane jest to zbyt dużą ilością zleceń i presją czasu. Najczęściej trudna sytuacja jest oceniana z perspektywy osoby, której ona dotyczy. Stąd niektóre problemy dla jednych będą błahostkami, a dla innych zbyt dużym wzywaniem. Problemy związane z organizacją pracy tłumacza mogą mieć różnorodne podłoże. Często jest tak, że ekspert zbyt źle oszacuje czas potrzebny na wykonanie przekładu językowego. Albo gdy początkujący tłumacz podejmie tłumaczenie, w którym ma słabe doświadczenie. Każdy problem należy starać się przezwyciężyć. Zawód tłumacza wymaga mierzenia się z wyzwaniami niemal każdego dnia. Polega nie tylko na wykonywaniu przekładu pisemnego czy ustnego z języka obcego na polski i odwrotnie. To coś więcej. To również właściwa organizacja pracy tłumacza. I wie o tym każdy doświadczony tłumacz. Zarówno ten pracujący jako freelancer, jak i współpracujący z biurem tłumaczeń. Problemy związane z organizacją pracy tłumacza mogą przyprawić o ból głowy niejednego eksperta od przekładu. Co sprawia największą trudność w pracy tłumacza? Okazuje się, że wcale nie skomplikowane przekłady różnych języków. A sprawy wydawać by się mogło, że przyziemne. I tak naprawdę niesamowicie istotne w pracy tłumacza. Jak zostać tłumaczem? Nie wiesz czym różni się tłumaczenie zwykłe od uwierzytelnionego? Jakie trzeba spełnić wymagania aby być tłumaczem przysięgłym? I wreszcie: jak zorganizować pracę tłumacza aby była efektywna? Dziś opiszemy najczęściej spotykane problemy z organizacją pracy tłumacza. I podpowiemy jak je najskuteczniej rozwiązać.
Problemy związane z pracą tłumacza. Jak zorganizować pracę?
Jeśli masz wrażenie, że wciąż pracujesz, ale praca ta nie przynosi efektów, może źle ją zorganizowałeś? Co wpływa na jakość pracy tłumacza? Przede wszystkim czas pracy. Bez względu na to czy pracujesz dla biura tłumaczeń czy jako wolny strzelec, ustalenie godzin pracy jest najważniejsze. Okazuje się, że bez znaczenia jest tryb pracy tłumacza. Czy jest ona zdalna czy etatowa, wymaga konkretnego określenia czasu pracy. Warto jest ustalić godziny, w których podejmujesz i realizujesz zlecenia. Inaczej albo ciągle będziesz w pracy albo nigdy. Z pewnością praca tłumacza jest dla osób zdyscyplinowanych. W sytuacji gdy jasno określisz ramy czasowe swojej pracy, z pewnością praca nad tym, co najważniejsze będzie efektywniejsza. Podejmując zlecenie zawsze warto sprawdzić nie tylko objętość materiału do tłumaczenia, ale także poziom trudności. Nie ma znaczenia czy podejmujesz tłumaczenie ustne symultaniczne czy tłumaczenie pisemne. Zawsze sprawdź, ile będziesz musiał poświęcić na nie czasu i zaangażowania. Wówczas unikniesz stresujących sytuacji związanych z niedotrzymaniem terminu. Wpłynie to także na jakość tłumaczenia. Jeśli dasz sobie odpowiednią ilość czasu na przygotowanie, z pewnością zrobisz je perfekcyjnie, bez pośpiechu. Pamiętajmy, że dobra organizacja pracy tłumacza to podstawa. Bez niej nie można mówić o jej dobrych efektach.
Problemy związane z organizacją pracy tłumacza. Zalety i wady pracy tłumacza
Jak przygotować zaplecze pracy, aby była ona efektywna i satysfakcjonująca? Jeśli jesteś początkującym tłumaczem z pewnością nurtuje Cię wiele pytań. Początki zawsze bywają trudne, w każdym zawodzie. Jednak jakie problemy mogą spotkać tłumacza w pracy? Warto poznać nie tylko wady tego zawodu, ale również pozytywne strony. Tłumaczenie to nie tylko zwykły przekład językowy. To sztuka tłumaczenia z języka źródłowego na język docelowy. Wymaga nie tylko ogromnej znajomości języka obcego, ale również języka ojczystego. Jeśli jesteś biegły w swym rodzimym języku, z pewnością w języku obcym również jesteś albo będziesz. Poznając tajniki pracy tłumacza warto poznać jej plusy i minusy. Oto zalety pracy tłumacza.
- Możesz pracować zdalnie. Wielu tłumaczy pracuje w domu. Dziś nie trzeba już pracować w biurze i codziennie rano zrywać się skoro świt aby zdążyć przed porannymi korkami. Wiele zleceń tłumaczenia tekstów pozyskuje się dziś przez internet. Tłumaczenia w trybie online są bardzo popularne. Daje to ogromny komfort pracy.
- Elastyczny czas pracy. Jeśli akurat nie masz pilnych zleceń, nie musisz o godzinie 8 stawiać się w biurze. sam ustalasz czas pracy. Ważne, aby na czas zdążyć z tłumaczeniem.
- Łatwość komunikacji. Będąc tłumaczem masz ogromny atut w ręku. Możesz bez barier językowych porozumieć się z każdym obcokrajowcem.
- Sam jesteś sobie szefem. To również ogromna zaleta pracy tłumacza. Tłumacz jest wolnym zawodem. Tylko od Ciebie zależy w jakiej formie będziesz pracował, czy samodzielnie czy w biurze tłumaczeń.
Niestety, praca tłumacza to nie tylko same zalety. Jakie są wady pracy tłumacza? Oto one.
- Wiele godzin spędzonych przed komputerem. To niestety dziś rzeczywistość. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak negatywny ma to wpływ na wzrok.
- Ograniczone kontakty z ludźmi. Poświęcając czas na tłumaczenie, nie poświęcamy go innym ludziom. Tłumacz najczęściej pracuje w odosobnieniu i nie ma kontaktu z ludźmi.
- Konieczność utrzymania samokontroli. To problem wielu ludzi. Jednak tłumacz sam organizuje swój czas pracy. I tylko od niego zależy ile czasu pracuje. Jeśli jesteś osobą zdyscyplinowaną i sumienną, dasz radę. Jeśli samodyscyplina nie jest Twoją najmocniejszą stroną, musisz jej się nauczyć. Organizacja pracy wpływa na jej efektywność. Nie zapominajmy o tym.
Problemy związane z organizacją pracy tłumacza. Czy można być tłumaczem bez studiów filologicznych?
Częstymi problemami związanymi z organizacją pracy tłumacza jest brak odpowiedniego wykształcenia. Co prawda, zasadniczo w Polsce tłumaczem może być każdy. Nawet osoba, która nie ukończyła studiów filologicznych. Zatem, jeśli masz pasję, biegle znasz język obcy i czujesz, że ta praca jest dla Ciebie, po prostu działaj. Pamiętaj jednak, że mimo iż nie musisz mieć studiów aby wykonywać pracę tłumacza, większość tłumaczy studia w tym zakresie ukończyła. To stanowi ogromną konkurencję na rynku usług tłumaczeniowych. Z pewnością możesz być tłumaczem bez studiów. Wymagać będzie to jednak od Ciebie ogromnej, samodzielnej pracy aby sprostać dzisiejszym oczekiwaniom rynku. Jeśli nie ukończyłeś studiów, a chcesz zostać tłumaczem, pamiętaj, że możesz wykonywać jedynie tłumaczenia zwykłe. Nie możesz pracować jako tłumacz przysięgły. Aby zostać tłumaczem przysięgłym, obowiązkowo musisz skończyć studia. I zdać egzamin na tłumacza przysięgłego. Wszelkie informacje dla kandydatów do tego zawodu znajdują się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Organizacja pracy tłumacza. Problemy związane z procesem tłumaczenia
Jak pokonać problemy związane z organizacją pracy tłumacza? Okazuje się, że mogą pojawić się również w trakcie wykonywania przekładu. Warto pamiętać, że efekt pracy w głównej mierze zależy od jej zorganizowania. Podczas tłumaczenia nie da się pracować chaotycznie czy „skokowo”. Zanim przystąpisz do przekładu, przygotuj swoje zaplecze tłumaczeniowe. Dzięki temu Twoja praca będzie wydajna. Przede wszystkim stwórz harmonogram pracy. To podstawa. Bez niego godzinami będziesz tworzył przekład, bez wymiernych efektów. Harmonogram pomaga kontrolować proces pracy. Wyznacz sobie cel pracy. Bez niego Twoja praca będzie jedynie długimi godzinami spędzonymi przed komputerem. Wyznaczając sobie cel, wiesz co chcesz osiągnąć i dążysz do niego. Świetnym pomysłem jest wyznaczenie celów dziennych, tygodniowych i miesięcznych. Dzięki temu praca będzie wydajniejsza. Inaczej w cykl przekładu wedrze się chaos. A Ciebie przytłoczy nadmiar pracy, której nie jesteś w stanie opanować. Skup się na jednej czynności. Nie da się tworzyć kilku rzeczy naraz. Jeśli masz do wykonania trudne tłumaczenie na język angielski, poświęć czas tylko jemu. Nie odrywaj się od pracy. Stracisz w ten sposób czas i energię potrzebną do dobrego tłumaczenia.
Nigdy nie odkładaj pracy na później. Skąd wiesz, czy za dzień lub dwa będziesz miał czas, aby wrócić do tłumaczenia? Co masz zrobić dziś, zrób dziś. Wykonuj swą pracę sumiennie i dokładnie. Tłumacz musi być drobiazgowy. Inaczej cierpi na tym jakość przekładu. Dlatego odetnij się od świata. Stwórz swą własną strefę pracy i tam wykonuj tłumaczenia z języka obcego na polski i odwrotnie. Bez strefy skupienia nie ma mowy o wydajnej pracy. Problemy związane z organizacją pracy tłumacza mogą początkujących lingwistów przyprawiać o ból głowy. Nie ma co ukrywać. Zawód tłumacza jest bardzo trudny. Nie polega jedynie na wykonywaniu sprawnych tłumaczeń z języka obcego na język polski i odwrotnie. Na proces tłumaczenia i efekt, który widzi klient składa się szereg elementów organizacyjnych. Można by pomyśleć, że to błahostki. Ale bez nich nawet najlepszy tłumacz językowy nie osiągnie celu, którym jest rzetelnie wykonane tłumaczenie.
Nazywam się Kacper Grzebowski i pochodzę z Wałbrzycha, jednak od czterech lat mieszkam i pracuję w Warszawie. Na co dzień zajmuję się pracą z młodzieżą, którą uczę języka angielskiego. Poza pracą w szkole zajmuję się także pisaniem, które od dziecka było moją pasją. Dużo czytam i dzięki czemu mam doświadczenie i dobrą praktykę. Chętnie odpowiem na Wasze pytania i podzielę się swoją wiedzą. Po pracy lubię długie spacery i bieganie, które amatorsko uprawiam już od 7 lat. Dzięki temu zawsze jestem w dobrej formie.