Ciekawostki

Te języki najczęściej można usłyszeć w Afryce

Ryszard Kapuściński w „Hebanie” napisał „to istny ocean, osobna planeta, różnorodny przebogaty kosmos. Tylko w wielkim uproszczeniu, dla wygody, mówimy – Afryka”. Kontynentu afrykańskiego nie sposób opisać w kilku słowach, ponieważ już sam fakt, że tworzy go 54 państwa sprawia, iż wymyka się wszelkim definicjom czy uogólnieniom. To miliony światów skupione na Kontynencie Matce, jak nieraz bywa określany. Różnorodność w każdej kategorii obecna jest także na płaszczyźnie języków. Oszacowano, że Afryka „mówi” w ponad 1000 językach! Dziś przedstawiamy wam te, które można najczęściej tutaj usłyszeć.

Szukasz zaufanego tłumacza, który specjalizuje się w jednym z języków, którymi posługuje się ludność Afryki? Do wysokiej klasy ekspertów najprościej dotrzeć poprzez skontaktowanie się z profesjonalistami z renomowanego biura tłumaczeń.

Wsłuchujemy się w Afrykę

Ponad 1000 języków brzmi oszałamiająco, ale gdy weźmiemy pod uwagę, że ten rozległy kontynent jest domem dla 54 państw, dość prosto można sobie wyobrazić barwną mozaikę narodów i kultur.

Wśród tej ogromnej puli języków są te, które są najczęściej używanymi. Oto one!

Suahili

Inne nazwy: swahili, kiswahili

Większość leksyki wywodzi się z bantu – ponad 70%. Także całkiem spory zasób leksyki ma swoje korzenie w arabskim. Dialektem, którego najczęściej się tu używa jest pochodzący z Zanzibaru. Szacuje się, że posługuje się nim 150 mln osób. Główny region jego zasięgu obejmuje Wielkie Jeziora Afrykańskie, Afrykę Środkową i Południową.

Jako ciekawostkę dodamy, ze tytuł piosenki „Hakuna matata” z kultowego filmu „Król lew” swoją inspiracje ma właśnie w tym języku, z którego pochodzą oba słowa. Możemy go przetłumaczyć jako „żadnych zmartwień”.

Arabski

Arabski jest nie tylko jednym z najczęściej używanych języków na świecie, ale także i na kontynencie afrykańskim. Jego współczesna odsłona, tzw. Modern Standard Arabic, ukształtowała się w XIX wieku. W zależności od źródła mówi się, że ma od 225 do 285 mln użytkowników, w tym aż 100 mln osób to mieszkańcy Afryki. Dodajmy, że uznano go za język urzędowy w takich krajach, jak: Egipt, Komory, Dżibuti, Czad, Algieria, Mauretania, Maroko czy Libia.

Francuski

To sprawka kolonizacji, że francuski pojawił się na tym lądzie. Według oficjalnych danych 26 z 54 państw to kraje francuskojęzyczne. Na 220 mln wszystkich użytkowników na naszym globie aż 90 mln jest stąd. Co ciekawe choć to w Czarnej Afryce ma status jezyka urzędowego to bardzo dużo jego użytkowników to mieszkańcy takich krajów, jak Algieria, Maroko czy Tunezja.

Hausa

To język ojczysty na ludu Hausa, który żyje głównie na ternie Nigeru i w Nigerii. W Afryce rozpowszechniony jako język handlowy – posługują się nim ludzie zarówno nad Morzem Czerwonym i na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Ethnologue w 2015 roku podawało, że posługuje się nim łącznie ok. 63 mln osób.

Joruba

Inne nazwy: Ede-yoruba, Yariba, Yooba, Yoruba

Joruba to główny język Nigerii. Wśród jego głównych dialektów wymienia się: Akono, Awori, Aworo, Bunu, Egba, Ekiti, Gbedde, Igbonna, Ijebu, Ijesha, Ikale, Ila, Ilaje, Iworro, Jumu, Ondo, Owe, Oyo, Wo, Yagba. Oficjalnie podawane dane mówią o tym, że włada nim 20 mln osób.

Oromo

Inne nazwy: język oromski, język Galla

Oromo usłyszymy przede wszystkim w tzw. Rogu Afryki – w Etiopii, Kenii, Somalii i Egipcie. Warto zaznaczyć, że bardzo duża grupa, bo aż 40% osób, które są jego użytkownikami zamieszkuje Etiopię, gdzie zresztą Oromo ma status języka urzędowego i znaczącą pozycję w handlu.

Jest powszechnie używany w Afryce przez 30 mln ludzi. Można go głównie usłyszeć w Rogu Afryki; Etiopii, Kenii, Somalii i Egipcie. Znaczący odsetek osób, które się nim posługują mieszka w Etiopii, szacuje się, że jest to 40% ludności tego kraju.

Szacuje się, że posługuje się nim ok. 30 mln osób.

Igbo

Inne nazwy: ibo

Jest jednym z oficjalnych języków Nigerii. Ma ponad 20 dialektów. Najwięcej użytkowników pochodzi z Kamerunu i Gwinei Równikowej. Szacuje się, że posługuje się nim ponad 24 mln osób.

Amharski

Najwięcej użytkowników amharskiego mieszka w Etiopii, ale można go usłyszeć w całej Afryce. Podaje się, że ma ponad 28 mln użytkowników. Warto zaznaczyć, że jako nieliczny język na tym kontynencie ma swój własny alfabet. Jako ciekawostkę dodamy, że posługiwali się nim mieszkańcy starożytnego Aksum.

Zulus

Inna nazwa: Zulu

Jeden z oficjalnych języków Republiki Południowej Afryki. Posługują się nim w przeważającej większości Zlusi, którzy w aż 95% zamieszkują RPA. Podaje się, że ma 10 mln użytkowników.

Shona

Shona pochodzi z rodziny języków o nazwie bantu. Wśród jego dialektów są: karanga, korekore, manyika, zezuru czy nguri. W Zimbabwe jest uznawany za język urzędowy i tutaj również ma największą grupę swoich użytkowników. Łącznie posługuje się nim ok. 10 mln osób.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]