Ciekawostki

Najbardziej wpływowe języki świata

najbardziej wplywowe jezyki swiata

Angielski, chiński (mandaryński) i hindi – to trzy najczęściej używane języki na naszej planecie. Pierwszy z nich, język angielski, ma 1,268 mld użytkowników na całym świecie. Tym samym jest to współczesny Lingua Franca. Jego potęgę można zobaczyć nie tylko w świecie rzeczywistym, ale i tym wirtualnym. Dane Internet World Stats pokazują, że jest to najpopularniejszy język Internetu. Wśród tych najbardziej wpływowych języków należy wymienić jeszcze należy chociażby: język hiszpański, język francuski, standardowy język arabski, bengalski czy język rosyjski. To właśnie one mają największą liczbę użytkowników i posługują się nim miliony osób.

Najbardziej wpływowe języki świata

Świat handlu, nauki, polityki, a także mediów chcąc dotrzeć do milionów ludzi na całym świecie chętnie wykorzystuje zasięgi najbardziej popularnych języków świata. Jak pokazują badania Ethnologue więcej niż połowa świata mówi zaledwie kilkunastoma językami. Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że łącznie jest ich około 7 tysięcy to widać moc poszczególnych języków. A siła bierze się z tego, że do najbardziej przydatnych języków należą te, którymi mówi najwięcej ludzi. Co z tego, że Papua-Nowa Gwinea ma ich 840, a w Indonezji jest ich 711. Liczą się te, którymi posługują się miliony osób na całym świecie.

Kiedy zdamy sobie sprawę z tego, jak ogromne liczby osób posługują się kilkunastoma z nich, dotrze to nas, że korzystanie z nich to władza. Nelson Mandela powiedział kiedyś, że „jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie, to co mówisz przemawia do niego. Jeśli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku – trafia to wprost do jego serca”. Nie dziwi więc nas, że wśród zleceń do tłumaczy trafiają najczęściej dokumenty w językach, które dziś cieszą się największą popularnością.

Można powiedzieć, że angielski – najpopularniejszy język na świecie wraz z kilkoma innymi językami obcymi to obecnie najbardziej wpływowe języki świata. Które z nich są tak określane? Oto one!

  • Język angielski: 1,268 mld użytkowników.
  • Chiński mandaryński: 1,120 mld użytkowników.
  • Język hindi: 637 mln użytkowników.
  • Język hiszpański: 538 mln użytkowników.
  • Język francuski: 277 mld użytkowników.
  • Standardowy arabski: 274 mln użytkowników.
  • Język bengalski: 265 mln użytkowników.
  • Język rosyjski: 258 mln użytkowników.
  • Język portugalski: 252 mln użytkowników.
  • Język indonezyjski: 199 mln użytkowników.

Najbardziej wpływowe języki świata – język angielki

Język angielski to numer 1. w rankingu Ethnologue z 2020 roku „Top 10 most spoken languages”. Wyliczono, że posługuje się nim około 1,268 mld osób. Ma oficjalny lub półoficjalny status w ponad 60 krajach świata. Usłyszysz go w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, Azji, Oceanii i Afryce. Jest także jednym z najpopularniejszych języków świata jeśli chodzi o kontakty międzynarodowe. Określa się go współczesnym Lingua Franca. Był pierwszym uniwersalnym nowożytnym językiem. Dziś na swoje cele wykorzystuje go nauka, handel czy polityka. Warto dodać, że w niektórych krajach to język kształcenia wyższego. Obecnie jest najbardziej rozpowszechnionym językiem na naszej planecie.

Kilka faktów o angielskim, które warto znać!

  • Występuje w odmianie m.in.: brytyjskiej, amerykańskiej, kanadyjskiej czy indyjskiej.
  • Język angielski aż ponad 1000 słów, które znajdują się w słowniku angielskiego zawdzięcza Williamowi Szekspirowi.
  • Zapisuje się go alfabetem łacińskim.
  • Swoją popularność i to, że obecnie jest tak zwanym Lingua Franca zawdzięcza spuściźnie Imperium Brytyjskiego.
  • Jest oficjalnym językiem przestrzeni powietrznej.
  • Obliczono, że co dwie godziny język angielski wzbogaca się o nowe słowo.

Najczęściej używany język świata – chiński!

Chiński mandaryński to 2. najczęściej używany język na naszej planecie. W zestawieniu „Top 10 most spoken languages” z 2020 roku przygotowanym przez Ethnologue oszacowano, że posługuje się nim około 1,120 mld osób. Można go usłyszeć w Chinach, Korei Północnej i Południowej, Wietnamie, Singapurze, na Filipinach, w Kambodży czy Malezji. Nazywany jest chińskim standardowym językiem mandaryńskim. Ma status urzędowy w Chińskiej Republice Ludowej, na Tajwanie i w Singapurze. Obecnie to jeden z najbardziej wpływowych języków na naszej planecie. Na całym świecie, w tym w Polsce, widać rosnące zainteresowanie językiem chińskim. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest wiele grup dialektów chińskiego, w tym: języki mandaryńskie, wu, min i yue.

Kilka faktów o chińskim, które warto znać!

  • W przypadku języka chińskiego tak naprawdę mówimy o językach chińskich.
  • Chiński to grupa spokrewnionych języków chińsko-tybetańskich.
  • Transkrypcja języka chińskiego przy użyciu alfabetu łacińskiego to tak zwany pinyin.
  • Kaligrafia uważana jest w chinach za dziedzinę sztuki.
  • Język chiński jest językiem tonalnym. Oznacza to, że w zależności od wymowy dany wyraz może znaczyć, co innego.
  • Sinologia to dziedzina zajmująca się wszystkim tym, co jest związane z Chinami: językiem chińskim, kulturą, historią, systemami filozoficznymi i religijnymi.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Pomijając już sam fakt, że przyjemnie móc posługiwać się językiem obcym, to korzyści z ich znajomości jest o wiele więcej. Frank Smith mawiał, że „„znajomość jednego języka stawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają wszystkie drzwi na twojej drodze”. Jak podoba Ci się więc wizja życia, w której masz więcej możliwości? Brzmi to pięknie i tak jest. Wystarczy tylko oprócz języka ojczystego nauczyć się portugalskiego lub innego drugiego języka. Pomyśl o tych wszystkich plusach, jakie będziesz z tego mieć. To przepustka do nauki w zagranicznej szkole czy uczelni. Myśląc o nauce na przykład w Berlinie, Londynie, Mediolanie czy w Nowym Jorku nie wystarczy Ci język polski. Dobrze więc stać się biegłym w drugim języku. To także inwestycja w swoją przyszłość. Różne statystyki pokazują, że osoby, które znają języki obce mogą liczyć na atrakcyjniejsze wynagrodzenie i lepszą pracę. Dzięki znajomości angielskiego, chińskiego czy hiszpańskiego możesz czytać w oryginalne źródłowe materiały w sieci. Dochodzi też Twoja niezależność i swoboda w podróży – masz okazję rozmawiać z ludźmi z innych krajów. Kiedy znasz język Szekspira masz możliwość czytać jego niesamowite utwory w oryginale. Ogólnie, języki obce to „dostęp” do kultury, sztuki i muzyki. Tomáš Garrigue Masaryk powiedział: „im więcej języków znasz, tym bardziej jesteś człowiekiem”. Inwestuj więc w języki obce, bo to najlepsza inwestycja, jakiej możesz dokonać!

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]