Kultura

Historyczne wspomnienia. Najważniejsze święta państwowe w Rosji

Liczba ilości dni wolnych od pracy, a co za tym idzie, świąt państwowych w Rosji nie jest zbyt pokaźna, ale niemal każde z nich symbolizuje historyczne fakty. Prawie z każdym z nich łączą się wydarzenia, które miały ogromny wpływ na obecny wygląd kraju.

Pomimo ogromnego obszaru geograficznego i niezwykle szerokiej różnorodności kulturowej, święta państwowe w Rosji obchodzone są w podobny sposób i w takim samym terminie. Jak
w przypadku każdego innego kraju, w kalendarzu rocznym pojawiają się również dni, które świętowane są jedynie na danym terytorium czy regionie, ale zdecydowana większość przypadków dotyczy wszystkich obywateli.

W przypadku świąt państwowych w Rosji, biura rządowe, ambasady i niektóre sklepy zostają zamykane, a społeczeństwo celebruje dzień wolny od pracy. Jeśli termin wypadnie na weekend, wówczas dzień wolny zostaje przesunięty na najbliższy poniedziałek.

Święta państwowe w Rosji

Nowy Rok (Новый год, Novy god)

Przypada na dni 1 i 2 stycznia, ale państwowo świętuje się aż do 5 stycznia. Dodatkowo obejmuje tak zwane święta noworoczne (Новогодние каникулы, Novogodniye kanikuly), które z kolei wypadają na 6 i 8 stycznia, wraz z Bożym Narodzeniem w dniu 7 stycznia. Do 2005 roku w Rosji wolne od pracy były tylko 1 i 2 stycznia.

Dzień Obrońców Ojczyzny (День защитника Отечества, Den zashchitnika Otechestva)

Obchodzony jest 23 lutego. Dedykowany jest weteranom i członkom Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, a często także uznawany jest za Dzień Mężczyzn (День Мужчин, Den Muzhchin), a także dzień,
w którym celebrują wszyscy ludzie. Po raz pierwszy to święto państwowe w Rosji obchodzono w 1918 roku.

Międzynarodowy Dzień Kobiet (Международный женский день)

Rok przed rozpoczęciem I wojny światowej, rosyjskie kobiety w ostatnią niedzielę lutego 1913 roku
po raz pierwszy obchodziły swoje święto. Po dyskusjach, to święto państwowe w Rosji zostało przeniesione na dzień 8 lutego i od tamtego czasu jest globalną datą tego dnia.

Święto Wiosny i Pracy (Праздник труда и весны)

W byłym Związku Radzieckim 1 maja był Międzynarodowym Dniem Robotniczym. W jego trakcie organizowano wiele doniosłych uroczystości, w tym paradę przez centrum Moskwy. Choć w obecnych czasach dzień ten jest nieco mniej znaczący, spora ilość grup społecznych rozpoczyna protesty.

Dzień Zwycięstwa (День Победы, Den Pobedy)

9 maja jest dniem, w którym Rosjanie świętują zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami, pamiętając o tych, którzy w tym celu poświęcili swoje życie. Jest zdecydowanie jednym z największych
i najważniejszych świąt państwowych w Rosji, a w jego trakcie składane są hołdy ocalałym i weteranom II wojny światowej.

Dzień Rosji (День России, Den Rossii)

Kolejne ważne państwowe święto w Rosji, obchodzone 12 czerwca. W 1991 roku rosyjski parlament formalnie ogłosił suwerenność kraju wobec Związku Radzieckiego, a rok później oficjalnie ustanowiono ten dzień jako święto. Początkowo nazywane było Dniem Przyjęcia Deklaracji Suwerenności Federacji Rosyjskiej.

Dzień Jedności Narodowej (День народного единства, Den narodnogo edinstva)

Upamiętnia historyczne powstanie ludowe, które wyrzuciło polskich najeźdźców z Moskwy w listopadzie 1612 roku. Nazwa nawiązuje do idei, że wszystkie klasy społeczne łączyły się w jedność, aby zachować rosyjską państwowość. Jest również znane jako Dzień Konsolidacji i obchodzone jest 4 listopada.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]